Dlaczego należy wybrać oczyszczalnię ścieków?

Na który rodzaj przydomowej oczyszczalni dobrze jest się zdecydować? A może korzystniej wybrać bezodpływowy zbiornik na ścieki? Oto dylematy właścicieli posesji, które nie są podłączone do kanalizacji . Ażeby je rozstrzygnąć, musimy wziąć pod uwagę normy ustawowe, uzależnione od rozmiarów parceli i własne możliwości pieniężne.

Co jest lepsze szambo czy też ekologiczna oczyszczalnia ścieków?
Generalnie lepiej zainwestować w przydomową oczyszczalnię. Choć w fazie pozyskania materiałów i montażu, przedsięwzięcie zdaje się kosztowne, wydatki zostaną wynagrodzone niemalże bezpłatną eksploatacją. Użytkownicy poniosą wyłącznie koszta na Kupno środków bakteryjnych oraz usuwanie osadów (około 200–250 zł na rok, jeśli chodzi o wersję dla pięciu osób). Atuty owego rozwiązania to również: ekologiczność – woda po utylizacji może być oddawana naturze, tania i prosta eksploatacja i mała uciążliwość dla domowników, którym nie przeszkadzają wizyty wozu asenizacyjnego.
W jaki sposób działa oczyszczalnia? Schemat funkcjonowania oczyszczalni przydomowej zawiera się w dwóch krokach: mechanicznym i biologicznym. W pierwszym usuwane są nierozpuszczone zanieczyszczenia, jakie gromadzone są w osadniku gnilnym i tam właśnie podlegają fermentacji.

Jeśli zamieszczona tutaj wykładnia Cię przekonuje, to przeczytaj poza tym pozostałe wypowiedzi na nasz temat, który był omówiony w tym miejscu.

Osadnik gnilny powinien być poprawnie ulokowany- polecany osadnik gnilny. W kolejnym etapie zachodzą tlenowe procesy biologiczne. W skrócie – bakterie, likwidują rozpuszczone w wodzie organiczne substancje. Zależnie od zastosowanej technologii oczyszczania, wyróżniamy parę wariantów przydomowych oczyszczalni: z drenażem rozsączającym, filtrem piaskowym, sączkiem gruntowo-roślinnym. To grupa urządzeń wykorzystujących złoże biologiczne o naturalnym wypełnieniu. Drugą grupę stanowią oczyszczalnie kompaktowe, produkowane fabrycznie. Wśród nich jedne posiadają złoże biologiczne o wypełnieniu sztucznym, pozostałe pracują w oparciu o technologię czynnego osadu, a jeszcze inne zestawiają owe opcje.

kontrola

Autor: Integer
Źródło: Integer
Na ogół wykorzystywanym oraz najtańszym podejściem będzie oczyszczalnia z drenażem rozsączającym. Ścieki, po wstępnym podczyszczeniu w osadniku gnilnym, przedostają się do drenażu ułożonego na przyszykowanym przedtem żwirowym podłożu. Stamtąd przez warstwę żwiru, jaka je dodatkowo oczyszcza, spływają do gruntu- łącze.

Na ów wariant oczyszczalni możemy zdecydować się jedynie wtedy, kiedy uda się zamontować urządzenia rozsączające przynajmniej 1,5 m ponad poziomu wód gruntowych. Kiedy zachowanie takiej odległości nie jest możliwe, inną opcją zostaje usypanie wzniesienia jak też umieszczenie na nim drenażu. Ścieki powinny być wtedy tłoczone do niego przez pompę, a cena takiego podejścia znacznie podniesie koszta oczyszczalni.
Both comments and pings are currently closed.