Po wybraniu parceli należy zastanowić się nad projektem budynku. Należy wyznaczyć parametry domku, a ponadto wytyczyć pojedyncze pomieszczenia.
Zadaniem inwestora jest też rozstrzygnięcie dylematu – wybrać indywidualny projekt budynku czy z postawić na gotowe projekty domów z folderu? W naszym państwie największym zainteresowaniem od jakiegoś okresu cieszą się projekty domów z tzw. użytkowym poddaszem, względnie parterowych.
Źródło: Oknoplast Sp. z o.o.
Te ostatnie buduje się łatwiej, albowiem odchodzi nieodzowność wykonania solidnego stropu oraz schodków.
Nie zapominaj – ciągle bądź zorientowany. Z tego powodu zachęcamy Cię do przejrzenia dodatkowego tekstu, który ukryliśmy pod poniższym linkiem. Nie rozczarujesz się!
Atutem domów parterowych jest też wygoda użytkowania – w takowym domku łatwiej się poruszać, szczególnie osobom niepełnosprawnym i starszym. Minusem tego rodzaju domów jest względnie duża powierzchnia podłogi na gruncie, większe fundamenty i duża nawierzchnia dachu. Kłopotem jest również duża powierzchnia zabudowy, dlatego wielu inwestorów, szczególnie właścicieli małych parcel, decyduje się na wariant z poddaszem użytkowym czy też dom piętrowy. Tego typu domki są nierzadko droższe w budowie, co wynika m.in. z kosztów wykonania napomkniętych stropów.
Źródło: http://www.flickr.com
Do rozwiązania pozostaje także sprawa podpiwniczenia. Przed laty był to obowiązkowy fragment budynku. W podziemiach umiejscawiano kotłownię, spiżarkę, warsztat majsterkowicza bądź garaż.
Współcześnie coraz więcej inwestorów odchodzi już od tego podejścia, lokując nadmienione pomieszczenia na parterze domku, bądź w odrębnym budynku gospodarczym względnie w garażu umiejscowionym na poziomie gruntu.