Interesującą alternatywą dla popularnych blaszaków czy garaży murowanych są takie, które wykonane są z płyt warstwowych. O ile blaszaki gwarantują tylko miejsce, tak dwa inne rodzaje nadają się także jako nieduży warsztat, który można by wykorzystywać także w okresie zimowym.
Jeżeli konieczna jest wyłącznie podstawowa ochrona przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi, w zupełności wystarczy nam płyta o grubości 60-80 milimetrów.
Jeżeli jednak garaż z płyt warstwowych miałby posłużyć także jako wykorzystywany w zimie warsztat, płyty powinny mieć grubość w przedziale 100-120 mm. Na cenę takiego garażu mają wpływ takie czynniki jak jego usytuowanie, wysokość obiektu oraz jego oprzyrządowanie, czyli m.in. brama czy instalacja elektryczna. Dla kratka trawnikowa przykładu koszt takiego rodzaju garażu o wymiarach 8×2,93m może wynosić ok. 25000 złotych. Dla dodatkowej izolacji cieplnej płyty mają rdzeń styropianowy. To samo dotyczy ew. ścian działowych. Posiadają one grubość ok. 40 mm, z kolei ściany wierzchnie – 100mm. Taki budynek oparty jest na elementach stalowych.
Źródło: http://www.flickr.com
Barwę garażu można by dostosować do swoich upodobań, przy czym dotyczy to strony zewnętrznej, z kolei jeżeli chodzi o stronę wewnętrzną, zazwyczaj płyty są białe. W takim też kolorze utrzymana jest stolarka okienna, choć na zlecenie mogłaby zostać ona polakierowana na jakikolwiek kolor. cena tego garażu zawiera także projekt budowlany, transport czy też oczywiście montaż.
Jeżeli chcemy nabyć płytę na własną rękę i wybierzemy montaż w swoim zakresie, to powinniśmy zwracać uwagę m.in. na warunki gwarancyjne. Można by ją stracić m.in. przez niewłaściwe zamontowanie tego typu płyt warstwowych.