Osoby, które zamierzają niedługo zacząć wznoszenie swojego domu, z pewnością mogą spotkać się z koniecznością dokonania wyboru pomiędzy kilkoma różnorakimi podobnego typu rozwiązaniami.
Nawet tak prosty surowiec konstrukcyjny, który od bardzo dawna służy do budowy murów, posiada obecnie wiele różnych rodzajów.
Dla przykładu cegły przecież nie muszą być wytwarzane w kształcie kostki. Mogą to być także produkty – (stabilizacja podłoża) w kształcie klina, fragmentu okręgu lub np. kształtki. Uformowane są z gliny, wapna i piasku. Jeżeli dodatkowo zastosuje się cement, to wyprodukowane zostaną bloczki betonowe. Taka cegła swą wytrzymałość mechaniczną i na wpływy atmosferyczne otrzymuje w czasie procesu suszenia, wypalania lub naparzania parą wodną. Cegły wytwarza się o różnych wymiarach, w jakich stosunek grubości do szerokości oraz długości równa się zazwyczaj 1:2:4. Najmniejsza powierzchnia równoległościanu określana jest główką; wąska, długa powierzchnia to wozówka, natomiast największa to podstawa.
W budownictwie zazwyczaj wykorzystuje się następujące typy takiego materiału:
– konstrukcyjna pełna: wykorzystuje się ją do budowania zewnętrznych oraz montowanych wewnątrz murów konstrukcyjnych, osłonowych i ścianek działowych, a także do budowy ław fundamentowych, pilastrów czy słupów,
Źródło: KOŁO
– dziurawki: stosuje się je do tworzenia ścianek wewnętrznych i stropów, wypełniających oraz murów budynków niskich,
– kratówka: wykorzystuje się je do konstrukcji ścian wierzchnich oraz montowanych wewnątrz,
– kominówki: wykorzystywane są do konstrukcji kominów fabrycznych. Mają układ odcinka poprzecznego pierścienia. Takie cegły cechują się całkowitą odpornością na mróz.