Wraz z 1. stycznia nastąpiły rewolucyjne różnice w dziedzinie obrotu. Agencje nieruchomości w tych czasach napotkają na kolejne problemy w odrabianiu poprzednich wyników. Ustawa deweloperska i treść nowej rekomendacji S, nie przysporzą wzrostu liczby nabywców nieruchomości.
Regulacje rekomendacji S oraz ustawa deweloperska
Na początku, 1. stycznia, wprowadzona została rekomendacja s. Jej przepisy regulują na nowo m.in. reguły wyliczania zdolności kredytowej. Banki wnikliwiej oceniają rynek i tworzą kompletną analizę zagrożenia związanego z udzieleniem kredytu. Przykra niespodzianka dotknie osoby marzące o tym, by zaciągnąć zobowiązania w euro czy frankach. Te bazowe różnice wpływają o fakcie, że: zdolność do zaciągania zobowiązań kalkuluje się dla maksymalnego czasu spłaty wynoszącego ćwierć wieku, zaś pojedyncza rata zobowiązania nie może przekraczać 42% wartości dochodów.
Zmiana wskaźnika DTI (określnik rozmiaru sumy zobowiązań względem osiąganych dochodów) obniża zdolność kredytową podmiotów nawet o blisko jedną szóstą.
Ustawa deweloperska uzyska moc z dniem 29 kwietnia. Jej głównym celem jest zagwarantowanie pewności usługobiorcom firm deweloperskich i zminimalizowanie zagrożenia nieodłącznego przy zakupie. Nowe regulacje drastycznie przekształcą obecny proces zakupu mieszkaniami. W przepisach zawarto definicję umowy deweloperskiej. Na jej podstawie deweloper zobowiązuje się do przepisania praw własności na klienta po ukończeniu inwestycji, w zamian za ustalone bilateralnie świadczenie pieniężne. Nowa umowa zajmie miejsce obowiązującej umowy przedwstępnej kupna-sprzedaży. umowa deweloperska będzie podpisywana wyłącznie w formie aktu notarialnego, a roszczenia nabywcy znajdą miejsce w księdze wieczystej budowanej inwestycji.
Każda budowa, realizowana po wejściu ustawy w życie, musi posiadać własny rachunek powierniczy, na którym zostaną zbierane wpłaty klientów. To zabezpieczenie w razie ogłoszenia upadłości przez dewelopera. W takich sytuacjach fundusze z rachunku powierniczego przeznacza się do spłacenia roszczeń pieniężnych klientów.
Litera prawa przewiduje także otwarcie rachunku powierniczego otwartego. To pozwala na to, że skumulowane wpłaty zostaną przekazane budującemu ratalnie, po zakończeniu kolejnych etapów budowy. Każdy kontrahent firmy deweloperskiej musi otrzymać prospekt informacyjny, który zgodnie z ustawą, obejmie komplet istotnych wiadomości dotyczących budowy i płynności budującego. Start obowiązywania nowych przepisów może owocować zmniejszeniem się popytu na rynku nieruchomości, a za tym ilości kontrahentów, zarówno na inwestycje nowe jak i już zamieszkiwane. Sprzedający, którzy marzą o szybkim zbyciu mieszkania lub domu, będą musieli zastanowić się nad znaczną redukcją cen.
Pozytywne prognozy na rynku inwestycji biurowych
Na rynku inwestycji o charakterze niemieszkalnym, biura nieruchomości dostrzegły znaczny wzrost lokali i budynków przeznaczonych na cele komercyjne. W styczniu poinformowano, że podaż na cele komercyjne wciąż rośnie. Oblężenie przeżywają agencje nieruchomości Warszawa. W mieście, do głośnych realizacji, należą: Warsaw Spire (Ghelamco), Konstruktorska Business Center (HB Reavis) oraz Miasteczko TP (Bouygues Immobillier). Do ulokowania środków w nieruchomości biurowe skłaniają inwestorów dane dotyczące wynajmu. Zdaniem przedsiębiorstwa Cushman & Wakefield -”inwestowanie w nieruchomości uważane jest za bezpieczną opcję w sytuacji wahań na rynkach finansowych.” Mimo to nie należy podchodzić do tego z przesadną pewnością.