Zanim weźmiesz się za remont domku poznaj najpopularniejsze materiały termoizolacyjne. Przeczytaj, w jakim przypadku lepsza będzie wełna mineralna, zaś w jakich przypadkach styropian.
Od czego rozpocząć ocieplanie budynku? Z pewnością od wybrania stosownego surowca. Skalna czy też szklana wełna mineralna ma świetną izolacyjność cieplną, jest również paroprzepuszczalna a także niezwykle elastyczna. Nie straszny jej płomień ani też żadne chemikalia. Dość dobrze pochłania hałas. Dzięki temu wykonane z niej ocieplenie spełnia też funkcję akustycznej izolacji.
Autor: US CPSC
Źródło: http://www.flickr.com
Styropian zaś będzie odporny na działanie poniektórych organicznych rozcieńczalników, jakie występują w wielu masach hydroizolacyjnych oraz bitumicznych klejach. Ze styropianu fabrykowane są przede wszystkim płyty zwyczajne, lecz również płyty laminowane (dla przykładu papą) i laminowane papą maty.
Jeśli omawiany temat jest dla Ciebie ciekawy, to poczytaj tu (https://zjednoczonybs.pl/oferta/dla-ciebie/kredyt-mieszkaniowy/) więcej informacji na podobne problemy, które będą dla Ciebie niezwykle ciekawe.
Sprzedawany jest także szczególny typ styropianu do lokowania między krokwiami dachowymi – nacinany, by otrzymać wymaganą sprężystość – i granulat styropianowy do wykonywania izolacji nadmuchowej bądź mieszania z różnorodnymi zaprawami. Występują również styropiany akustyczne, które służą do wyciszania sufitów – jak też takie o obniżonej chłonności – służące do odizolowania podziemnych części domów. Polistyren ekstrudowany XPS z kolei będzie dużo twardszy od styropianu a także ma troszeczkę lepsze aniżeli on własności ciepłochronne. Przewyższa go niestety także ceną. Tak jak styropian, nie będzie on wytrzymały na rozpuszczalniki organiczne zamieszczone w pewnych klejach a także masach hydroizolacyjnych.
Fabrykuje się z niego tak zwane tafle o fazowanych krańcach, do scalania „na pióro” oraz wpust bądź na zakład. Pewne z nich mają chropawą albo wytłaczaną powierzchnię, ażeby odpowiedniej trzymał się na nich tynk albo materiały hydroizolacyjne.