Gruntowe, czy powietrze woda – nabywamy pompy ciepła

W miarę upływu czasu, ludzie stają się coraz bardziej proekologiczni, zwłaszcza, że rozwiązania bezpieczne dla środowiska naturalnego są zazwyczaj także możliwościami bardzo opłacalnymi z finansowego punktu widzenia. W nowym budownictwie chętnie stosowane są pompy ciepła, lecz ich odmian jest tak dużo, że nierzadko nie wiemy, na co się zdecydować.

Wszystkie pompy ciepła działają w podobny sposób: pobierają ciepło z naturalnego źródła i oddają je do wnętrza domu, umożliwiając ogrzanie domu oraz użytkowanej w nim wody. Powszechnie stosowane rodzaje to pompy ciepła powietrze woda i pompy ciepła gruntowe – . Oba rodzaje posiadają swoich sprzymierzeńców, jak i oponentów.

Pompa ciepła

Autor: Bryn Pinzgauer
Źródło: http://www.flickr.com

To, jakiego typu pompę wybierzemy, powinno być uzależnione nie tylko od naszej sytuacji finansowej, lecz także od warunków otoczenia, w jakim przebywamy. Pompa ciepła powinna być dopasowana w zależności od zakresu temperatur otoczenia, ukształtowania terenu, gatunku gruntu oraz od zapotrzebowania na ciepło, czyli od kubatury domu i kondycji zastosowanej izolacji.

Pompy ciepła powietrze woda w swym mechanizmie czerpią ciepło z atmosfery. Tego typu pompa – strona internetowa – nie wymaga wielkich przygotowań do zamontowania, zatem jej montaż jest niedrogi, warto jednak podkreślić, że ekonomiczność sprzętu maleje, jeśli na podwórku temperatura jest niska (polecana strona).

Mimo, iż najnowsze pompy ciepła działają nawet w temperaturze -20 stopni Celsjusza, nie wolno zapominać, że w chwili, gdy temperatura powietrza jest bardzo niska, koszt wytworzenia ciepła znacznie zwiększa się, gdyż maleje stosunek ilości wygenerowanej energii do ilości zużytej energii elektrycznej.czytaj stabilizacja cementem stabilizacja cementemTańsze w eksploatacji są pompy ciepła gruntowe, natomiast w ich przypadku zamontowanie urządzenia jest zadaniem skomplikowanym i generuje duże koszty.

Najbardziej zadowalający efekt daje bowiem użycie pompy z pionowymi wymiennikami ciepła, umieszczonymi na dużej głębokości gruntu. Tańszym, lecz przy tym mniej efektywnym rozwiązaniem, jest zastosowanie wymienników poziomych.

Bez względu na to, jaką pompę ciepła nabędziemy, koszty ogrzewania i tak znacznie spadną, w odniesieniu do tradycyjnych metod grzewczych. Suma zainwestowana w pompę ciepła zwróci się w ciągu paru okresów grzewczych, w kolejnych latach przynosząc nam już konkretne zyski. Poza tym, wybierając alternatywne metody pozyskiwania ciepła, chronimy przyrodę i dbamy o wysoką jakość powietrza w miejscu, w którym mieszkamy.

Both comments and pings are currently closed.