Izolacja pionowa oraz izolacja pozioma fundamentów – jak to się robi?

Od fundamentu będzie zależeć stabilność całego domku, stąd powinniśmy być wyjątkowo dokładni na owym etapie budowania. Na dodatek jeżeli nie wykonamy należytej izolacji pionowej i izolacji poziomej fundamentu, może to się skończyć budowlaną katastrofą.
Pomiędzy ławami a ścianami a także pomiędzy ścianami parteru a fundamentem ułożyć trzeba tzw.

poziomą izolację. Ochrania ona ściany przed podciąganiem kapilarnym wilgoci. Przekładki z materiału izolacyjnego tworzą do tego poślizgową powłokę. Właśnie dzięki niej mur oraz ława nie będą stanowić jednorodnego fragmentu konstrukcyjnego. Gdyby nie poprawnie zrobiona pozioma izolacja na ich styku dojść mogłoby do powstawania rys w efekcie osiadania domu. Najbardziej popularnym materiałem do wykonywania poziomej hydroizolacji jest papa termozgrzewalna. Papę można także zastąpić grubą folią z PCW.
kominek

Autor: Jon Glittenberg
Źródło: http://www.flickr.com
Czy za każdym razem konieczne będą tak zwane pionowe (zobacz ogrodzenie nowoczesne pionowe) izolacje budynków? Z pewnością tak, ponieważ jeślibyśmy zostawili ściany fundamentowe bez zabezpieczenia, wchłonęłyby wodę nieomal jak gąbka. Z izolacji pionowej możesz zrezygnować wyłącznie wtenczas, kiedy mury będą zrobione z wodoszczelnego betonu. Fundamentowe ściany ochrania się najczęściej tzw. izolacją lekką pionową. W takim wypadku z jednej warstwy folii albo papy ewentualnie dwóch warstw masy. Zabezpiecza ona przed fundamenty wilgocią zawartą w ziemi.

Jeśliby jednakże w okolicy fundamentów miała się pojawić jakakolwiek woda, zwłaszcza zdolna wywierać tak zwane hydrostatyczne parcie, budowniczy powinien zaplanować hydroizolację typu średniego czy też nawet typu ciężkiego.
Both comments and pings are currently closed.