W następstwie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej i wdrożenia odpowiednich przepisów wspólnotowych, od jakiegoś czasu możemy swobodnie zmieniać zbywców gazu. To efekt liberalizacji rynku. Wprawdzie nie możemy jeszcze powiedzieć że jest to całkowicie uwolniony rynek gdyż możemy zmienić tylko zbywcę a nie dystrybutora gazu. Tak więc sprzedawcę gazu możemy zmienić bez dużego problemu, ale posiadacza gazociągu oraz licznika niestety nie.
Źródło: http://www.flickr.com
Powoduje to dość dziwną sytuację. Zmiana dostawcy gazu na tańszego zbywcę zmieni nam wyłącznie część rachunku, tę dotyczącą samego gazu.
Masz jakieś kłopoty ze znalezieniem rzetelnych informacji? To sprawdź tekst dostępny w tym serwisie a zobaczysz, że to jest wszystko, co potrzebne.
Nie zmniejszy ona opłaty za dzierżawę przyłącza. Wypływa więc z tego, iż podczas dokonywania rachunku ekonomicznego musimy głównie zwrócić uwagę na koszta samego gazu, gdyż należność za przekazanie gazu to nasz koszt sztywny.
Źródło: http://www.flickr.com
Rzecz jasna zmiana dostawcy gazu głównie opłacać się będzie biznesmenom użytkującym gaz do zamysłów działalności ekonomicznej, pomimo to indywidualny odbiorca również może zmienić dostawcę gazu (tamta strona). Co ważkie taka procedura jest w stu procentach bezpłatna. Zwykle jest tak, iż sprzedawca organizuje za nas kwestie formalne, od strony klienta wystarcza wypełnić stosowny blankiet. Informacja o zamianie zbywcy musi w przeciągu 10 dni trafić do właściciela sieci gazowej. Posiadacz sieci (licznika) winien dokonać odczytu poziomu licznika w dniu zmiany sprzedawcy a właściwe dane przekazać staremu oraz nowemu dostawcy. Na owej podstawie firma dotychczas sprzedająca gaz rozlicza się ostatecznie z dotychczasowym już klientem zaś nowy sprzedający dostanie dane potrzebne do obliczenia nowego rachunku.
Takowa zmiana dostawcy gazu w żadnym wypadku nie może wywołać przerw w dopływie gazu. Dobrze niemniej jednak szczegółowo obmyślić taki ruch, gdyż zmiana dostawcy gazu może zajść tylko dwa razy w roku. Nieprzemyślana decyzja zatem może być kosztowną, ponieważ przez następne 6 miesięcy skazani jesteśmy na konkretnego dostawcę co może nas narazić na duże koszty (więcej: ). Z całą pewnością tak ważkie decyzje musimy przeprowadzać z piórem w ręku i po wielokrotnym przeanalizowaniu tej kwestii. W żadnym wypadku nie podejmujmy takiej decyzji zaraz po wizycie konsultanta. Pozwólmy wpierw opaść emocjom by móc podjąć racjonalną decyzję.
Źródło: http://www.handen.pl/pl/