Jak wyglądają kształtowniki i w jakich gałęziach przemysłu się je wykorzystuje?

Kształtownik jest jednym z rodzajów wytwarzania hutniczego. To składnik konstrukcyjny, który posiada stały poprzeczny przekrój i znaczną długość. Takie elementy najczęściej są produkowane ze stali walcowanej bądź z aluminium.
Można wśród nich wyróżnić kilka typów.

mieszkanie - image

Autor: Raymond Zoller
Źródło: http://www.flickr.com
Najpopularniejsze kształtowniki w poprzecznym przekroju mogą przynosić na myśl którąś z liter alfabetu. Dlatego też właśnie stąd mamy ich określenia. Przykładowo ceownik jest produkowany jako prosty odcinek a profil tego elementu może przypominać literę C. Odmiennym przykładem jest teownik, który nadaje się do wyrobu części konstrukcyjnych budowli i maszyn. Jego profil podobny jest do literki T. Dwuteownik to z kolei element nośny w budowlanych i inżynierskich konstrukcjach. Jego poprzeczny przekrój przypomina dwie zetknięte ze sobą litery T. Jeszcze odmiennym przykładem jest zetownik, ponieważ kształt tego kształtownika przynosi na myśl literę Z ze stopkami zaokrąglonymi wewnętrznie. Istnieje ponadto kątownik, jakiego kształt przypomina literę L. W mechanicznych konstrukcjach oraz w przemyśle budowlanym wykorzystywane są także pręty metalowe o prostokątnym przekroju, nazywane jako płaskowniki.
Kształtowniki charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością oraz są stosowane w różnego rodzaju gałęziach gospodarki.

Czy gromadzisz materiały w kontekście opisywanego zagadnienia? Jeżeli tak, to zobacz więcej w tym opracowaniu (https://well-done.pl/uprawnienia-udt/). Ono także wyda się dla Ciebie zajmujące!

Świetnie mogą się nadawać do budowy bram, ogrodzeń czy lekkich halowych konstrukcji. W samochodowym przemyśle wykorzystywane są one jako łączące przyczepki części i pojazdy określane jako tiry. W przemyśle kolejowym natomiast wykorzystuje się je jako składniki podwozi, oprzyrządowanie wagonów czy jako różne narzędzia kolejowe. W przemyśle stoczniowym natomiast używa się kształtowników jako elementów statków oraz różnych urządzeń portowych.

W przemyśle telekomunikacyjnym kształtowniki widzimy na różnych masztach telefonii komórkowej oraz łączności radiowej, na antenach i przekaźnikach. W przemyśle energetycznym natomiast kształtowniki stosuje się na słupach trakcji energetycznych.
Both comments and pings are currently closed.