Do robienia izolacji cieplnej domów w ostatnich latach coraz częściej wykorzystuje się termoizolację przy pomocy pianki poliuretanowej. Oto czym się charakteryzuje ta konkurencyjna dla waty szklanej oraz styropianu technika.
Najważniejsze jest to, że za pomocą takiej pianki można by uszczelniać różnego rodzaju elementy od dachu aż do piwnicy.
Zaintrygował Cię nasz wpis? W takim razie wejdź w link do serwisu ślusarz kraków i rozkoszuj się innymi newsami. W razie jakiś wątpliwości – zwróć się do nas.
Nie należy jednak mozolnie montować grubych płyt i bać się o sposób zaizolowania różnych niełatwych przy dostępie obszarów. Tego typu izolacja z pianki nakładana jest metodą natryskową, zatem nie ma konieczności przechowywania na obszarze budowy jakichkolwiek płyt. Jest ona wytwarzana już na budowie i natryskiwana specjalnym agregatem. Jest to więc stanowczo bardziej szybka i w większym stopniu precyzyjna technika niż standardowy styropian albo wełna. Przykładowo do docieplenia strychu o wielkości 100m2 wymagane jest wyłącznie kilka godzin pracy. Ze względu na znaczny poziom skomplikowania związany z samym przygotowaniem pianki PUR, czynności takiej nie możemy wykonać sami, zatem wymagane jest zatrudnienie do tego celu specjalistów.
Istnieją różne rodzaje pianki: otwartokomórkowa oraz zamkniętokomórkowa. Według normy PN-EN 13501-1, pianka poliuretanowa ma klasę E, czyli jest uznana za materiał palny, lecz samogasnący. Należałoby wspomnieć, że identyczną klasę posiada także styropian. Z tego względu o wiele korzystniejszym surowcem jest wełna mineralna, ponieważ ma klasę A1 lub A2. W wypadku izolacji z pianki należy zatem stosować dodatkowe zabezpieczenia za pomocą np. płyt K-G.
Niestety obydwa typy pianki są stosunkowo mało odporne na oddziaływanie promieni UV, z tego też powodu należy osłaniać je przed promieniami słońca. Poza tym pianka zamkniętokomórkowa powinna być nakładana wyłącznie na podłoże wysuszone.