Produkcja sprężyn ma miejsce w profesjonalnych fabrykach będących najczęściej spółkami podwykonawczymi huty metali. Zapewnia to niewielki koszt pozyskania tworzyw do produkcji, oraz wysoką jakość i pozytywne cechy fizyczne tworzyw. Sama produkcja sprężyn jest procesem bardzo prostym, wymagającym jednak precyzji i odpowiednich urządzeń produkcyjnych. Koszt wyprodukowania wytworu finalnego jest jednak tak nieduży, szczególnie gdy produkcja ma miejsce blisko huty metali, że jest to proces przynoszący duże zyski.Producenci w PolsceW Polsce produkcja sortowniki zakrywek sprężyn ma miejsce w kilku dużych ośrodkach, położonych zwykle blisko punktu wydobywania najważniejszego surowca,
którym jest stal. Znaczące ośrodki w kontekście produkcji znajdują się więc na przykład na terenie Śląska. Producent sprężyn ( sprężyn) wytwarza je zazwyczaj na zamówienie konkretnej firmy specjalizującej się w wytwarzaniu przedmiotów z zastosowaniem sprężyn. Elementy te są pakowane w pudełka zawierające (zależnie od rozmiaru sprężyny) od kilku do kilku tysięcy sztuk produktu i transportowane do klienta na paletach zawierających kilka do kilkudziesięciu tego rodzaju pudełek. Palety są ładowane na ciężarówki, które umożliwiają przewiezienie do kilkudziesięciu tak zapakowanych palet. Pozwala to na minimalizację kosztów przewożenia produktu.
Sprężyny można nabyć również w ilości detalicznej, najczęściej w wielkich sklepach z materiałami budowlanymi. Domowi majsterkowicze mogą stosować sprężyny w wielu konstrukcjach. Sprzedaje się je zazwyczaj w formie części zapasowych, z uwagi bowiem na to, że są to elementy mechaniczne, sprężyny zmieniają z czasem swoje właściwości a w skrajnych przypadkach zużywają się lub niszczą. Ceny sprężyn wahają się zależnie od ich rodzaju i rozmiarów – najbardziej kosztowne są duże sprężyny, wykorzystywane na przykład w amortyzatorach. Mniejsze sprężyny nabywane są na wagę, takie sprężyny stosuje się w wielu przyrządach domowych – od zegarów po piloty do telewizorów.