Za zastosowaniem tynków ozdobnych przemawia dowolność ich faktur, które można uzyskać. Jednak tego typu tynki należałoby też stosować z innych powodów. Chodzi o to, że jest to taki materiał, który jest bardzo mocny i odporny na uszkodzenia mechaniczne.
Faktury tynków ozdobnych są uwarunkowane od typu tynku, sposobu jego nakładania i od fakturowania. Czasem też są zależne od kreatywności wykonawcy. Istnieją różne rodzaje tynków ozdobnych. Przykładowo tynk dekoracyjny zacierany, strukturalny, mozaikowy zatem kamyczkowy, japoński lub stiuk.
Po przestudiowaniu tego wątku, kliknij na odmienny pomocny tekst (http://www.kingspan.com/pl/pl-pl/produkty/woda-i-scieki/przydomowe-oczyszczalnie-sciekow/oczyszczalnia-przydomowa-biodisc), który posiada także ciekawe informacje – zobaczysz, że wciągnie Cię kompletnie.
Jeśli interesują Cię tynki dekoracyjne Warszawa jest miastem, w którym działają specjaliści znający się na rzeczy. Wiedzą, że najpopularniejsze są wyprawy kornikowe, czyli rowkowe albo rustykalne. Są one nakładane warstwami o grubości identycznej jak rozmiar ziaren kruszywa. Z kolei po kilkunastu albo kilkudziesięciu minutach od momentu nałożenia, zależnie od wilgoci i temperatury lub typu tynku, kształtuje się fakturę przy pomocy zacierania pacą wykonaną z tworzywa sztucznego.
Autor: Bill Smith
Źródło: http://www.flickr.com
Zależnie od efektu, który chcemy uzyskać, można zacierać pionowo, w poziomie albo na okrągło. Użycie podkładu w kolorze tynku będzie zapobiegać prześwitywaniu podłoża. Tego typu tynki ozdobne można nakładać ruchami okrężnymi, żeby uzyskać efekt „na gładko” albo nadać im inne faktury, dla przykładu kamyczkowe. Tynki dekoracyjne mozaikowe, dzięki różnym kamieniom naturalnym lub odłamkom kolorowego szkła, może nadać tynkowanej powierzchni swoisty i barwny wzór. Można by je wzajemnie mieszać oraz otrzymać dowolne kolorystyczne zestawienia.
Niezwykle popularne są także tynki o fakturze „baranek” oraz tynki ciągnione. Kładzione są one pacą ze stali nierdzewnej, a fakturę tynku nadaje się przy użyciu wałka z gąbki komórkowej. „Sople”, jakie powstają możemy wygładzać dodatkowo pacą.