W wielu przemysłowych instalacjach bardzo istotną rolę odgrywają ciśnieniowe zbiorniki. Jak sama ich nazwa wskazuje, przeznaczone są do trzymania w nich substancji które się znajdują pod większym ciśnieniem niż panujące dookoła.
Źródło: Legi
Źródło: Röben
Substancjami takimi są między innymi różne gazy i ciecze, w tym też niebezpieczne. W związku z tym zbiorniki ciśnieniowe muszą być wykonane z odpowiedniego materiału, uwzględniającego właściwości chemiczne przetrzymywanych substancji. Przeważnie jest to dobry gatunek stali, która daje wystarczającą wytrzymałość chemiczną i odporność na korozję. Ze względu na wysokie ciśnienie które może panować wewnątrz zbiorniki również muszą być w należycie wykonane i zaprojektowane, gdyż bezpieczeństwo w ich użytkowaniu jest bardzo ważną sprawą – czytaj na temat zbiorników powietrza.
Parametry, jakie mają posiadać zbiorniki powietrza są bardzo dokładnie określone przez przepisy i każdy producent musi ich rygorystycznie przestrzegać. Ze względu na wytrzymałościowe parametry najczęściej produkuje się je w formie cylindra, z przyspawanymi lub wytłoczonymi denkami. Istotnym elementem który pracuje wraz ze zbiornikiem jest zawór pozwalający na napełnianie i opróżnianie. On także musi spełniać surowe normy dotyczące bezpiecznej pracy. Zgodnie z regulacjami każdy zbiornik będzie musiał co określony okres czasu przechodzić badania mające potwierdzić jego wytrzymałość – produkty wysokiej jakości.
Jest to konieczne z powodu tego, że w takich elementach po dłuższym okresie używania przy podwyższonym ciśnieniu mogą wystąpić zmiany powodujące ryzyko uszkodzenia.