Parę powodów dlaczego domy energooszczędne są popularne

Decyzja o własnym domu kojarzy się z niemałymi kosztami związanymi z utrzymaniem. Jednak idzie do nas moda dobrze znana w Europie Zachodniej: domy energooszczędne. Od 2013 r. w związku z dopłatami będzie można taniej wybudować oszczędny dom.

Chłodne, standardowe budownictwo (apartamenty niechorze sprzedaż) daje się we znaki mieszkańcom. Rachunki w okresie grzewczym potrafią przerazić każdego. W ciągu roku zużycie energii w takim domu może dochodzić do 120 kWh. Oszczędnością są domy energooszczędne, które, dla porównania, potrzebują w okolicach 40 kWh na cały rok, a wyjątkowe technologie pasywne to tylko 15 kWh! Wygląda na to, że dobrze jest przemyśleć nowatorskie rozwiązania. Wystarczy wyszukać 'domy parterowe projekty’ i zobaczyć, jak są różnorodne. Co trzeba wiedzieć o nowoczesnych budynkach?

mieszkania energooszczędne

Autor: stephen bowler
Źródło: http://www.flickr.com

Energooszczędne czy pasywne?

Żeby dom zasłużył na nazwę energooszczędnego, musi spełnić określone wymagania dotyczące zużywania oczywiście. Pasywy są zdecydowanie mocniej obłożone regułami i w związku z tym utrzymanie w ciągu roku to bezwzględnie grosze. Kluczowa jest izolacja i nowoczesne metody pozyskiwania ciepła. Dom energooszczędny może mieć warstwę izolacyjną grubości 20 cm, a pasywny minimum 30 – to dwa razy więcej niż tradycyjne budownictwo.

Budownictwo pasywne w pewnym sensie u nas istnieje jeszcze jako nowość, ale inwestorzy zwracają uwagę kupujących na nową gałąź budownictwa. Są co prawda większym wydatkiem około 10% od murowanego domu, a inwestycja zwróci się za jakieś 30 lat. Dlatego przegrywają z mniej skomplikowanym budynkiem energooszczędnym, a projekty domów szkieletowych są ciągle popularniejsze. Także dlatego, że zasady budowy domów pasywnych mocno ograniczają projekt. Dom pasywny nie może mieć balkonów, wykuszy i typowych ozdobników. Od strony południowej powinien być przeszkolony (przy pomocy takich akcesoriów i usług jak na tej stronie – ). Taka technika stworzona w Niemczech opiera się o stosowane metody budownictwa energooszczędnego, z tą różnicą, że kładzie większy nacisk na zatrzymanie wytworzonego ciepła. Sprzęty domowe, a także ludzie – to też źródła energii.

Dopłaty do energooszczędności

W 2013 r. rozpoczął się system wsparcia kredytów na energooszczędne domy. Można dzięki temu oszczędzić nawet 50 tys. zł. Program obejmuje nie tylko domy, ale także energooszczędne mieszkania.

Both comments and pings are currently closed.