Luksusowej jakości pościel wełniana () robiona jest z wełny owiec australijskich zwanych merynosbądź z runa wielbłądów. Wybór pościeli jest spory. Najpopularniejsze jednak to merynos, kaszmir i kamel. Nazwy wywodzą się od rodzaju wełny, z jakiej została pościel zrobiona – merynos to wełna owcza, kaszmir to kozia i kamel jak sama nazwa mówi to wełna wielbłądzia.
W przeciwieństwie do pościeli zawierającej pierze, pościel wełniana przepuszcza powietrze, dzięki czemu organizm może łatwo oddychać przez skórę. Sama w sobie wełna ma duże właściwości higroskopijne to oznacza, że posiada bardzo dużą zdolność pochłaniania i zatrzymywania wilgoci. Dlatego też pościel ta zimą grzeje a latem nie dopuszcza do przegrzania i pocenia organizmu. Dodatkowo wełna pokryta jest naturalną lanoliną, czyli naturalnym tłuszczem z gruczołów łojowych owiec, która pomaga w usuwaniu grzybów, pleśni, roztoczy, mikroorganizmów czy też wirusów. Powoduje ona też, że brud nie wnika w głąb włosa. Toteż jest ona fantastyczną pościelą dla osób uczulonych. Można śmiało przyznać, że jest to pościel hypoalergiczna. Takie poduszki czy też kołdry antyalergiczne są bardzo szanowane przez kupujących. Kolejną zaletą pościeli wełnianej jest to, że nie dopuszcza ona do powstania odparzeń i odleżyn. Ma ona rzekomo też właściwości lecznicze takie jak zmniejszenie nerwobólów, bólów pourazowych czy też boleści stawów kończyn. Wyroby z wełny to nie tylko pościele do pokoju sypialnianego. To mogą być też koce, kamizelki, kapcie, poduszki ogrodowe (), śpiworki dla noworodka.
Podstawowym minusem pościeli wełnianej jest jej cena. Komplecik takiej pościeli kosztuje kilka tysięcy złotych i nie każdy może ją kupić. Kolejnym minusem jest to, że nie da się jej prać w pralce. Należy ją prać ręcznie używając środków z zawartością lanoliny. Aby zachować jej czystość pierzemy ją dwa lub trzy razy na rok. Suszymy ją w stanie rozłożonym w przewiewnym pomieszczeniu z niewielką ilością promieni słonecznych. Również powinno się pamiętać o pielęgnacji. Wykonywać ją należy, co miesięcznie. wywóz gruzu legnica spryskiwacza do okien dodajemy około 100 ml lanoliny i 900 ml wody. Tak wykonanym roztworem skrapiamy pościel i po około 5 minutach ściągamy ścierką zaistniałą pianę.