Stop, z jakiego są wykonane to tylko jeden wyróżnik rusztowań. Ponadto dzieli się je ze względu na zastosowanie. I tak, zależnie od tego, czy mają być wykorzystywane na małych powierzchniach we wnętrzach budynku czy może do odnawiania z zewnątrz. Tutaj sprawdzą się dwa rodzaje.
Przede wszystkim rusztowania elewacyjne. Jak sama nazwa mówi wykorzystuje się je do odnawiania elewacji budynków. Ich konstrukcję w pionie stanowią twarde ramy pomiędzy którymi montuje się zróżnicowanej powierzchni pola. Zwykle to żerdzie zakryte platformami z metalu lub deskami, chociaż coraz częściej odrzuca się drewno. Montowane śrubami metalowe platformy są o wiele bardziej stabilne i bezpieczne.
Pokaż środa śląska -> arad na większej mapie
W podobny sposób zbudowane są rusztowania fasadowe Arad. Często mają one także drabiny zamontowane między poziomami więc prace da się prowadzić na kilku wysokościach jednocześnie. To jest bardzo ważne choćby dla konserwatorów zabytków. Na fasadzie czasem jeden zdobiący motyw którym zajmuje się jedna osoba ciągnie się przez wiele metrów w pionie i przydaje się opcja błyskawicznego i bezpiecznego przemieszczania się pomiędzy platformami.
W pracach wykonywanych w szybkim tempie i prowadzonych we wnętrzach idealnie sprawdzają się rusztowania jezdne oraz ogrodzenia. W niezwykle wysokich pomieszczeniach, w których żadna drabina się nie przyda trzeba postawić rusztowanie. jeżeli robimy tam zaledwie przykładowo malowanie ścian – dzieje się to szybko i rusztowanie należy przemieścić. Żeby nie trzeba było go demontować stosuje się wspomniane rusztowania z kółkami. Oczywiście, gdy stoi na nich jakaś osoba są dobrze zabezpieczone wspornikami i hamulcami, więc stoją stabilnie. Możemy je jednak przestawić szybko i bezpiecznie. W tego typu pracach rusztowania przejezdne oraz szalunki są niezawodne: