Ślusarz jest zajęciem, mającym status rzemieślniczy, a związane to jest z jego naprawdę długą historią. Jest to najstarszy fach, powiązany z obróbką metalu.
Dzisiaj specyfika jego pracy, przez wzgląd na prędki progres techniczny, uległa przekształceniu, ciągle jest jednak szeroko poszukiwanym poprzez pracodawców profesjonalistą zawodowym.
Źródło: http://www.flickr.com
Rzemieślnik ten trudni się z jednej strony produkowaniem nieskomplikowanych konstrukcji metalowych, ale także reperacją a także pielęgnacją już istniejących. Jego obowiązek to też tzw. gwintowanie w aluminium. Wykorzystuje do tego zarówno obróbkę ręczną metalu, jak także ręczno-mechaniczną czy też maszynową. Ślusarz specjalista posługuje się między innymi takimi technikami, jak frezowanie frezowanie cnc oraz stosuje utensylia które służą do spawania albo nitowania. Kontroluje on także stan techniczny sprzętów, konserwuje oprzyrządowanie oraz czuwa nad jakością realizowanych fragmentów. Mogą one znaleźć wykorzystanie zarówno w narzędziach technologicznych, jak też przyrządach albo produktach galanteryjnych. Obojętnie jednak na obszar obowiązków, niezbędnymi urządzeniami pracy ślusarza będą stolik, szczęki, wkrętarka a także piec.
Wariant wykonywanych zadań na pewno będzie miał ogromny wpływ na wielkość zarobków ślusarzy. Zarobki ślusarzy wahają się od blisko 1.800 – 3.000 złotych brutto. Na największe płace mogą liczyć mieszkańcy Śląska.
Ślusarze nierzadko znajdują pracę w fabrykach przemysłowych, na rozmaitego typu budowach, w warsztatach naprawy, samochodowych warsztatach, pracowniach artystycznych, jednostkach instalacyjnych oraz w wielu innych miejscach, łącznie z własną działalnością gospodarczą.