W zależności od zapotrzebowań i zastosowania te sprzęty umożliwiają uzyskiwanie rzeczywistej mgły, która jest ujemnie spolaryzowana albo umożliwiają uzyskiwać aerozole solankowe, ochrony roślin albo aromaterapeutyczne.
Narzędzia te wytwarzają oraz emitują mgłę lub aerozol rozdrobniony w cząsteczkach od 0,5 mikrona do trzydziestu mikronów.
Źródło: http://www.flickr.com
Profesjonalne nawilżacze powietrza mogłyby być wykorzystane do oczyszczania powietrza z zanieczyszczeń takich jak kurze, pyły i dymy. Są używane one w dużych pomieszczeniach mieszkaniowych, handlowych, usługowych albo sanatoryjnych. Takie pomieszczenia mogłyby posiadać powierzchnię do 600 metrów kwadratowych i mieć wielkość 2000 m3. Wykorzystuje się je także w procesach produkcyjnych i laboratoryjnych, w chemicznych dziedzinach, w przemyśle dziewiarskim, poligraficznym oraz piekarniczym. Nawilżacze przemysłowe mają wykorzystanie w przechowalniach warzyw oraz owoców i przy uprawianiu boczniaków i pieczarek. Mają także zastosowanie w magazynach ciętych kwiatów oraz kwiatków doniczkowych.
W odpowiedni sposób nawilżone powietrze będzie wpływać dodatnio na jakość wykonywanej pracy. Regulowanie wilgoci powietrza w zakładach pracy prawdopodobne jest jedynie dzięki profesjonalnym systemom nawilżania, które używając energię, oczyszczają i nawilżają powietrze. W procesie nawilżania może być wykorzystywany każdy dostępny typ energii. Może być to sprężone powietrze, energia kolektory słoneczne Kraśnik elektryczna czy para wodna. Przemysłowe nawilżacze mają zastosowanie w przemyśle papierniczym oraz w drukarniach. Papier jest wytwarzany z celulozy, która jest surowcem naturalnym czyli bardzo mocno reaguje na zmiany wilgoci. W trakcie produkcji papieru zachodzi bardzo niekorzystne dla ludzi zjawisko pylenia.
Poza tym pojawić się mogą kłopoty, które związane są z wibrowaniem krawędzi w arkuszu papieru, które odmienią jego kształt oraz Rozmiary i tym samym o wiele obniżą jego jakość. Odpowiednio dobrane nawilżacze powietrza pozwolą usunąć wszystkie te zjawiska w całym cyklu produkcyjnym.