Podczas sezonu grzewczego wiele mówi się o suchym powietrzu oraz jego nawilżaniu przy pomocy różnorodnych urządzeń. Jednak zdarzają się takie sytuacje, gdy powietrze w konkretnym pokoju, w którym spędzamy czas, jest zbyt wilgotne i trzeba się zmierzyć z jego osuszaniem.
Wtedy odpowiednie wyjście jest za kosztowne albo nawet nieosiągalne, oznacza to bowiem poważne roboty budowlane.
Źródło: http://www.flickr.com
Nadmiaru wilgotności można się jednak pozbywać przy pomocy osuszacza powietrza. Jest to urządzenie zasilane elektrycznością, które może wychwycić oraz usunąć wodę istniejącą w powietrzu. Powietrze jest zasysane do osuszacza przez będący w nim wiatrak. W taki sposób zawilgocone powietrze jest zamieniane w ciecz oraz odprowadzane do pojemnika lub do kanalizacji. Przykładowo osuszacze domowe posiadają wydajność od 5 do 40 lITrów na dobę. Obudowy takich urządzeń są wykonane zazwyczaj z tworzyw sztucznych. Jeśli chciałbyś zdecydować się na kupno tego typu osuszacza, zwracaj uwagę nade wszystko na hałas, który tego typu urządzenie generuje i na zakres działania.
Jeżeli posiadasz kłopot z przykładowo wilgotną piwnicą, lepiej by było skorzystać z profesjonalnego osuszacza. W mieszkaniu o powierzchni około 50 metrów kwadratowych warto się zastanowić nad nieco większym urządzeniem, a w domach warto zdecydować się na dwa mniejsze urządzenia. Przepływ powietrza to kolejna funkcja, na którą należy zwrócić uwagę podczas kupna. Jeśli szukasz osuszacza do zwykłej i małej powierzchni, wystarczyłby jedynie przepływ powietrza na najniższym poziomie. Jednak jeżeli pomieszczenie jest stosunkowo duże, ma bardziej złożony układ, to powietrze potrzebuje większego ruchu.
Niezbędny jest wtedy osuszacz domowy o bardziej znaczącym przepływie powietrza. Osuszacze nierzadko mają także innego rodzaju opcje, tego typu dla przykład jak pompa (odwiedź też: pompy próżniowe rietschle) wody, grzałka, lampa ultrafioletowa czy kółka do łatwego przemieszczania albo filtr powietrza, czy filtr węglowy.