Przygotowanie izolacji cieplnej i wodnej jest w przypadku dachów płaskich o wiele łatwiejsze niż w przeszłości. Brak takiego docieplenia może spowodować duże straty energii, zatem taką izolację trzeba potraktować jak inwestycję.
Decydując się na konstrukcję albo wyremontowanie domu, który ma taki rodzaj dachu, trzeba brać pod rozwagę to, że wykorzystana do jego ocieplenia izolacja musi być zaprojektowana na bardzo długi okres czasu.
Żeby unikać jakichkolwiek problemów, konieczne jest użycie najlepszych materiałów. Należy mieć świadomość, że posiadają one dużo swych parametrów, które wyznaczają to, do jakich warunków były stworzone. To z kolei wymaga specjalistycznej znajomości tematu. Istnieje stwierdzenie, wg. jakiego izolacja dachu płaskiego powinna zostać wykonana przy wykorzystaniu czterech warstw. Pierwsza z nich pełni rolę konstrukcyjną i jest to w praktyce blacha trapezowa lub żelbeton. Następnie wykorzystuje się warstwę paroizolacyjną, termoizolacyjną oraz poszycie wierzchnie, czyli najczęściej papę termozgrzewalną.
Źródło: http://www.flickr.com
Innymi słowy każda izolacja dachu płaskiego to docieplenie i powłoka mająca na celu uszczelnić dach (wykrywanie przecieków dachu) przed pojawieniem się zawilgoceń. Przy przeprowadzaniu tego typu prac trzeba mieć na uwadze m.in. typ pokrycia dachowego czy też obecnych w konkretnym miejscu warunków atmosferycznych. Ma to także wpływ na wykorzystanie określonych technologii oraz na sposób nakładania poszczególnych warstw. Jedną z najbardziej popularnych metod jest zaizolowanie dachu za pomocą płyt styropianowych, ponieważ jest to materiał twardy oraz odporny na działanie wody.
Wadą takiego rozwiązania jest brak wytrzymałości na ogień i jego znaczna przepuszczalność dźwiękowa. Przy wykonywaniu tego typu izolacji można by również zastosować wełnę mineralną.