Pleksi to bezbarwne tworzywo sztuczne, które składa się z polimetakrylanu metylu i w pierwotnej postaci jest sztywne, lecz też termoplastyczne. Dzięki temu możliwa jest jego prosta obróbka mechaniczna oraz kształtowanie.
Odmienne nazwy tego materiału to szkło akrylowe czy pleksiglas.
Źródło: http://www.flickr.com
Polimetakrylan metylu jest uzyskiwany dzięki procesowi polimeryzacji anionowej, lub rodnikowej. Jeśli z kolei chodzi o modelowanie, to wykonuje się je przy wykorzystaniu obróbki termoplastycznej oraz gotowego granulatu. Przykładowo materiał taki mógłby być wykorzystywany w branży reklamowej, gdzie płyta plexi może przybrać praktycznie każdy wymiar i kształt. Pleksi posiada iluminowane krawędzie, zatem znakomicie nadaje się do tworzenia różnorodnego rodzaju pojedynczych liter czy oczywiście kompletnych szyldów. Miękkość takiego materiału i to, że może ono przybierać dowolny odcień sprawiają, że pleksi jest bardzo często wykorzystywane w branży reklamowej. Kolejnym istotnym czynnikiem może być to, że cięcie tego surowca nie sprawia żadnych problemów. Jeżeli płyta jest dosyć cienka, można by to wykonać za pomocą noża, zaś jeśli jest ona grubsza – używa się wyrzynarki albo piły.
Klejenie płyty plexi wymaga użycia specjalnych, np. światłoutwardzalnych klejów. Mieszanki te posiadają tę zaletę, że nie powodują tworzenia się pęcherzy powietrza naturalnie przy zapewnieniu całkowitej transparentności. Takie kleje do plexi można nabyć w składach budowlanych a nie są one zbyt kosztowne.
Jeśli z jakichś powodów chcemy rozpuścić plexi, możemy zastosować bardzo wysoką temperaturę, jednak nie byłoby to najlepszym rozwiązaniem. Nietermiczne rozpuszczanie plexi można by z kolei zrealizować przy pomocy acetonu czy też octanu etylu.